);

Restoran Satış Sitemi


Restoran Satış Sitemi

Restoran Satış Sistemi

Yeni bir restoran planlarken, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı restoran konsepti vardır. Hangi konseptin sizin için doğru olacağına karar vermek zor olabilir. Belirli bir konsepte karar vermeden önce, önce aşağıdakileri göz önünde bulundurun: hedef kitleniz kim? Fiyat aralığınız nedir?

Uzun süreli mi yoksa geçici mi düşünüyorsun? Etrafta bir marka oluşturabileceğiniz aklınızda bir tür yiyecek var mı? Aşağıda fast food zincirlerinden kaliteli yemeklere kadar sekiz farklı restoran konsepti bulunmaktadır. Restoran teması seçerken öncelikli hedef kitle, fiyat aralığı, konsept belirlemek sonrasında ise ihtiyaca yönelik restoran pos satış sistemini donanımsal ve yazılımsal olarak seçmek gereklidir.

Hızlı, günlük

Şu anki en populer trendlerden biri olmasının temel sebebi; şehir hayatındaki zaman problemidir. Hızlı gündelik restoranlar hem kaliteli hem de olabildiğince hızlı olarak masaya gelebilen bir alternatiftir. Genellikle  alakart tarzı işlem yaparlar. Garson masaya gelip sipariş alır.  Mutfak ekranları, yazıcılar, garson el terminallerinin kullanıldığını görebiliriz.

Aile tarzı

Aile tarzı yemek;  genelde  günlük yemek tarzı olarak da bilinen aile tarzı yemekler, klasik tarz mutfaklardan oluşan menüler, soslar,  veya soslarla özelleştirilmiş mezeler de sunmaktadır. Geleneksel yemek tarzını da içeren çeşitli coğrafyalardan lezzetler sunabilirler. Ailecek  zaman geçirilebilecek rahat konseptler sunarlar. Genellikle  alakart tarzı işlem yaparlar. Garson masaya gelip sipariş alır.  Mutfak ekranları, yazıcılar, garson el terminallerinin kullanıldığını görebiliriz.

 

 

İyi yemek

Kaliteli yemek, adından da anlaşılacağı gibi, yemek, servis ve atmosferde en iyi müşterilere sunar. Aynı zamanda işletebileceğiniz en yüksek fiyatlı restoran türüdür. Kaliteli restoranlar, aynı kişiye veya şirkete ait olsalar bile genellikle benzersizdir. Kendilerine özel tasarımları bulunmaktadır. Alakart olarak çalışırlar. Garson masaya gelip sipariş alır. Donanımsal ürünlerin işlevleriyle beraber şıklığının da ön planda olduğu bir çalışma tipidir.

 

 Kafe veya Bistro

Bir kafe menüsü geleneksel olarak kahve, espresso, hamur işleri ve sandviç gibi alternatifler sunar. Samimi, rahat atmosferleriyle tanınırlar. Açık havada oturma ya da bahçe – teras gibi alternatifler sunmak isterler. Genellikle müşterilerin uzun zaman geçirip sohbet ettikleri yerler olması sebebiyle rahatlıkta ön planda olur. Bir bistro bir kafeye benzer, çünkü yemekler sade, rahat bir ortamda servis edilen basit yemeklerdir. Bununla birlikte, bir kafenin yalnızca kahve, ekmek ve hamur işleri sunabileceği yerlerde, bir bistro tüm yemekleri sunabilir. Al götür ya da alakart olarak çalışanlarına rastlayabiliriz.

 

 Fast Food

McDonald’s ve Burger King gibi zincirler 1950’lerde popüler olmasıyla fast food akımı dünya geneline hızlı bir şekilde yayıldı ve sayısız başka konseptlerin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Fast food servisi, hızı, rahatlığı ve ucuz fiyatları ile müşterileri kendine çekti. Fast food restoranları tipik olarak zincirlerdir. Bir fast food franchise’ı açmayı düşünüyorsanız, franchising’in ilk yatırım maliyetlerinin bağımsız bir restoran açmaktan daha pahalı olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Genellikle zaman sınırlamamız olduğunda fast food restoranlara yöneliriz. Bu sebeple fast food restoranlarda kullanılabilecek olan pos cihazlarının özellikle yoğun kullanımda hız sorunu yaşamıyor olmasına özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir. Burada garsonun sipariş alması söz konusu değildir. Daha çok pos terminaller kasa olarak kullanılır. Çoklu kasa sistemi ve kasa personeli bulunur. Genellikle pos terminallerinin arkasında müşteri göstergelerine rastlarız. Bunun sebebi verilen siparişin kasa personeli tarafından doğru girilip girilmediğinin rahatlıkla görülmesini sağlamaktır.

 

Yemek Kamyonu

Mobil yemek kamyonu restoranları; çoğunlukla geçici  ya da sezonluk olarak satış yapabilecek olan yerlerde tercih edilmektedir.  Yemek kamyonlarının sağladığı avantajlar düşük maliyetli olması ve ihtiyaca göre çok kısa bir süre içerisinde farklı bir yerde kurulup satışa başlayabilme kabiliyetidir. Bir gıda kamyonu işletmesinin diğer avantajları arasında mobilite vardır yani müşterilerin olduğu yere gidebilir. Aynı zamanda daha az personel gerektirir. Genellikle fast food restoranlar gibi çalışırlar. Çoğunda tek kasa terminali bulunur. Garson çalıştırmazlar. Müşteri göstergesi yada el terminalleri gibi destekleyici pos donanımlarına çok ihtiyaçları yoktur.

 

Açık Büfe

Tanım olarak, açık büfe, konukların masaya veya büfeye yerleştirilmiş çeşitli yemeklerden kendilerine servis yaptıkları bir yemektir. Restoran büfeleri, self servis ve yiyecek içecek hizmetlerini içeren bir tür restoran konseptidir. Yeni bir restoran açıyorsanız, özel günler için veya restoran tanıtımı için açık büfe sunabilirsiniz. Örneğin bu konseptte gasonların el terminalleri kullanmadıklarını görürüz. Bunun sebebi sipariş usulü masaya servisin yapılmaması, müşterilerin zaten sunulmuş olan yemeklerden tabaklarına koymasıdır. Genellikle kişi başı olarak ödeme alırlar.

 

Pop Up Restoranı

Yemek kamyonları gibi, konaklama endüstrisinde bir başka büyüme trendi pop-up restoranlar. Ulusal Restoran Derneklerine göre, What’s Hot araştırması, 2012 yılının en büyük trendlerinden biri olan pop-up restoranlar oldu. Şimdi popüler olsa da, pop-up restoranlar yeni bir konsept değil. 1960’larda ve 1970’lerde akşam yemeği kulüpleri olarak ortaya çıktılar. Günümüzün pop-up restoranları birçok farklı görünüme ve fonksiyona sahiptir. Eski bir depo veya bina çatısı gibi olası olmayan bir yerde görünebilirler. Pop-up restoranın cazibesi hem zaman hem de para için asgari yatırımdır.