);

Restoran Pos Yazılımlarının İşletmenize Olan Katkıları Nelerdir?

Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2019

Restoran Pos Yazılımlarının İşletmenize Olan Katkıları Nelerdir?

İşletme zincirinin en önemli halkası

Çok sayıda işletme kategorisine sahip daha büyük kuruluşlar (örneğin, bir şarküteri, fırın ve hediyelik eşya dükkanı da bulunan bir restoran), birden fazla bileşen ve satış noktası terminali içeren eksiksiz bir paket POS sistemi düşünebilir. İşletmenizin büyüklüğüne ve bileşenlerine göre bir pos sistemi hazırlanıp ihtiyaca uygun bir paket belirlenebilir .

Zaman tasarrufu ve yönetimi

Çok katlı işletmelerde her kata ayrı bir terminal oluşturmak, büyük işletmelerde garsonların el terminalleri kullanması, mutfağı yoğun olan işletmelerde mutlaka mutfak ekranı kullanmak gibi.. ihtiyaca yönelik düzenlemeler yapmak masraf olarak değil tam tersine kısa vadede geri dönüşü olan yatırımlar olarak düşünülmelidir. Yaygın olarak kullanılan bazı POS bileşenleri arasında nakit çekmeceleri, dokunmatik ekran monitörler, küçük yazıcılar, barkod tarayıcıları ve klavyeler bulunur. POS sistemlerinin bir avantajı, bireysel kuruluş ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilebilmeleridir.

işletmelerde  POS sistemi kullanmak; garsonlar, kasiyerler, aşçılar ve barmenler için zaman tasarrufu sağlayacaktır. Örneğin, bir müşteri her öğe için ayrı hazırlık alanlarına sahip bir restoranda içki, meze ve şarküteri siparişini tek bir personele bir seferde verebilir. Her istasyondan ürün siparişi vermek için üç sefer yapmak yerine, siparişler ayrı ayrı her istasyonda birer adet yazıcıya gönderilirken, siparişler sunucu terminalinde tam bir sipariş fişine yazdırılabilir. Burada; pos sisteminin sağladığı zaman tasarrufu hem işletme hem de müşteriniz açısından olacaktır.

Hata Kontrolü

Pos terminallerinin kullanımıyla birlikte satış noktalarından ve personel dikkatsizliklerinden ya da yanlış anlaşılmalardan kaynaklı hataların oranlarının sıfıra yaklaştığını kısa zaman içerisinde görebilirsiniz. Bazı hatalar garsonların sipariş alırken el yazısının okunamamasından dahi kaynaklanabilirken; pos terminallerinde bu tip hatalara asla yer yoktur. Bir sipariş şef veya barmen tarafından yanlış okunuyorsa israf ve kar kaybıyla sonuçlanan yanlış ürünü hazırlayabilir. POS sistemi aracılığıyla sipariş verirken siparişler hazırlık istasyonlarında düzgün şekilde basılır ve kolayca okunur.

 

Detaylı web tabanlı raporlama platformu

Bir restoran POS sisteminin yöneticiler arasında popüler avantajlarından biri de, ayrıntılı raporlar oluşturmaktır. Her veri sistem üzerinden gerçek zamanlı olarak kaydedildiğinden, satışlar, kredi kartı işlemleri, stokları, popüler kalemleri, karları ve zararı için raporlar üreterek herhangi bir zamanda herhangi bir terminalde elde edilebilir. Restoranınıza bir satış noktası sistemi uygulamak, basit ve etkili kayıt almaya yardımcı olur ve bir tür dijital dosya arşivi oluşturarak basılı kopyaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Güvenliği sağlama

Bir POS sipariş sistemi kullanarak restoran sahipleri ve yöneticileri tam olarak ne değiştirildiğini, kimin tarafından ve kimin için ödendiğini izleyebilir. Örneğin Robotpos restoran otomasyon sisteminde hiçbir veri silinemez. Sipariş iptali olması gerektiğinde dahi, garson ya da kasiyer tarafından yanlış girilen sipariş iptal sipariş olarak data havuzuna konur ve sistem güvenlik gereği her personel iptal sipariş ya da indirim uygulaması yaptırmaz. Restoran yöneticisinin talep ettiği yetkilendirme dereceleri doğrultusunda Robotpos restoran otomasyon sistemi yazılımı; güvenlik kriterleri gereği sadece belirli personele indirim ya da iptal işlemi yaptırır. Bu yapılan işlemlerde yine sistemde kayıtlı olarak kalacaktır. yönetici dilediğinde istediği herhangi bir zaman dilimindeki iptal ya da indirim işlemlerini raporlamalarda görebilecektir.