);

Maliyet Kontrolü Cost Control Nedir Nasıl Yapılır?

Maliyet Kontrolü ile ilgili önemli kavramlar

Etiketler: , , , , Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2012

Maliyet Kontrolü nedir ?


Maliyet kontrolü, karı artırmak için işletme giderlerini belirleme ve azaltma uygulamasıdır.

Bütçeleme süreci ile başlar. Bir işletme sahibi, gerçek sonuçları bütçelenen beklentilerle karşılaştırır ve eğer gerçek maliyetler planlanmış olandan yüksek ise, yönetim harekete geçer.

Örneğin; bir şirket, aynı ürün veya hizmeti sağlayan diğer satıcılardan maliyetler düşürebilecek çeşitli teklifler alabilir.


Maliyet Kontrolü neden önemlidir ?


Maliyet kontrolü, karlılığı korumak ve büyütmek için önemli bir faktördür. Dış kaynak kullanımı, maliyetleri kontrol etmek için sıkça kullanılır. Birçok işletme, bir işi gerçekleştirmek için üçüncü bir tarafa ödeme yapmayı şirket içindeki işi üstlenmekten daha ucuz bulur.

Bununla beraber, maliyet kontrolü, bir işletmenin maliyetleri üzerinde uygun kontrolü sağlamak için kullandığı bir dizi adımdan oluşur. Belirlenen  kontrol seviyelerini uygulamak, uzun vadede kar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Halka açık bir şirketin hissedarları özellikle maliyet kontrol sistemi ile ilgilenmektedirler. Sıkı bir maliyet kontrolünün bir şirkete nakit akışı üzerinde önemli bir etki sağladığını söyleyebiliriz. Oluşturulan finansal tablolar genellikle  geçmişle ilgilidir, ancak yönetimin asıl ilgisi geçmişte değil gelecekteki; esas olarak planlama ve kontrol ile ilgilidir.

Satış bütçesi, üretim bütçesi, nakit bütçe, sermaye harcama bütçesi vb. gibi çeşitli bütçelerin hazırlanması ve planlanması sistemin önemli bir parçasıdır.

maliyet kontrol

cost control ve maliyet yönetimi

Günümüzde yönetimler, hızla artan rekabet nedeniyle hayatta kalma problemleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Yalnızca etkin maliyet kontrolü yapan kuruluşlar rekabeti hazırlıklı bir şekilde karşılayabilir ve maliyetlerini minimumda tutarak piyasaya hakim olabilirler. Maliyet muhasebesi, bu bağlamda, maliyet kontrolü yaparak tüm verimsizlikleri ve israfları ortadan kaldırarak işletmeler için etkili kullanılabilir.


Neden Robotpos?

En Kolay, En Hızlı , En Sorunsuz Restoran Yönetim Sistemi

İş Akışınıza ve çalışma şeklinize uyum sağlayan, kullanımı pratik, kolay öğrenilen yıllarca sorunsuz kullanacağınız, yönetim çözümlerimiz ile tanışın.

2003 yılından bu yana, Butik işletmelerden, 100’lerce şubesi bulunan restoran ve kafe zincirlerine, uçtan uca yönetim çözümleri üretiyoruz

En İyi İşletmelerin Tercihi

Robotpos Otomasyon Sistemleri – Referanslarımızdan Bazıları
null

Bizim İçin Ne Dediler?

Hizmet Verdiğimiz Müşterilerimizin, Firmamız Hakkında Görüşleri.
null

Rakamlarla Robotpos

Robotpos, 11 ülkede 3000’den fazla şubede tercih ediliyor.
null
null

RobotPos'ile tanışmak ister misiniz ?

Katma değerli çözümlerimiz ile tanışmak ve size nasıl faydalı olabileceğimiz konusunu değerlendirmek üzere bizim ile iletişime geçebilirsiniz..

Demo Talep Formu

""
1
İsminizİsminiz
Firma Adı
Telefonyour full name
Mesajınız
0 /
reCaptcha v3
Previous
Next

365 gün Destek İmkanı

Talep ve Sorunlarınız için 7x24 açık çözüm noktası

Uzman ve güler yüzlü ekibimiz ve 7×24 açık Çağrı Merkezimiz ile  kullanıcılarımıza ürünlerimizi kesintisiz olarak kullanmaları için destek hizmeti veriyoruz